A mellizom
A mell nvelsnek leghatsosabb mdszere a fekvenyoms. Minden testpt vgez fekvenyomst. Ez az egyik elkerlhetetlen alapgyakorlat. Lehet vitatkozni a fogs szlessgrl, a sly nyakhoz kzelebb vagy tvolabb leengedsrl, a mozdulat tempjrl, az ismtlsek s sorozatok szmrl, de a fekvenyomst megkerlni NEM lehet. Ez az egyik legbiztonsgosabb gyakorlat. Noha a fekvenyoms elg jl fejleszti az egsz mellet, azrt ismerni kell a tbbi mellizom gyakorlatot is, melyek segtenek a kiegyenslyozott mellizomzat fejldsben. Bill Reynolds szerint a mellizmok sorn az egyik legnagyobb lehetsges hiba az sszpontosts hinya. Nagyon kell koncentrlni, hogy a mellizmok az egsz mozdulat sorn vgig dolgozzanak. Arnold Schwarzenegger modta: "A testpts lnyege az, hogy tlterheljk az izmokat. A titok nem abban rejlik, hogy valahogy fel kell emelni a slyt, mint inkbb abban, hogy a slyt lehetleg minl inkbb az edzeni kvnt izmok elszigetelt erejvel kell mozgatni!"
A vllak
A vllizomzat hrom klnll "fejre" tagoldik: az anterior (ells), a medial (kzps) s a posterior (htuls) deltoidra (deltaizom). Nincs olyan gyakorlat, amely mindhrom rszt egyszerre megmozgatn, noha a vll egyes rszei bizonyos mrtkig segtik egymst. A deltaizom izolcis gyakorlatait gyakran hasznljk. Ezek a vltogatott ells emels az anterior fejre, az oldalemels a medial fejre s a dnttt trzs oldalemels a posterior fejre. Az izolcis gyakorlatok mellett szksg van a kombinlt gyakorlatokra is.
A vll meglehetsen sszetett testrsz. A trdizlettl eltren, amely egyirny (csak fel s le mozog) a vllban gmbzlet tallhat, amely lehetv teszi, hogy karunkat krben, igen vltozatos mozdulatokkal mozgathassuk. Azrt, hogy ezt a sokfajta mozgst lehetv tegyk, a vllizomzat hrom klnll "fejre" tagoldik: az anterior (ells), a medial (kzps) s a posterior (htuls) deltoidra (deltaizom). Nincs olyan gyakorlat, amely mindhrom rszt egyszerre megmozgatn, noha a vll egyes rszei bizonyos mrtkig segtik egymst. A deltaizom izolcis gyakorlatait gyakran hasznljk. Ezek a vltogatott ells emels az anterior fejre, az oldalemels a medial fejre s a dnttt trzs oldalemels a posterior fejre. Az izolcis gyakorlatok mellett szksg van a kombinlt gyakorlatokra is, mert ezekkel nagyobb sly hasznlhat s intenzvebb a tmgenvels. A vlledzs alapgyakorlata a nyakmgl nyoms, mivel a vll szmos ms, klnsen nyom gyakorlatban rsztvesz.
A ht
A szles ht a szzad msodik felben kezdett a tesptk igazi jellegzetessge lenni. A testnk msodik legnagyobb izma a hton tallhat szles htizom (latissimus dorsi), ezek azok a "szrnyak", amelyek ellnzetben is lthatk a karok alatt. A szles htizom fejlesztsnek kt j mdszere van. Elszr ki kell szlesteni a lapockt. Erre a szles fogs hdzkodsok a legalkalmasabbak, akr a nyak mg akr el. Ezutn ki kell dolgozni a terlet vastagsgt, ltalban a dnttt trzs evezs vagy tbb vltozatnak alkalmazsval. A legtbb testpt szmra ajnlatos, ha htizmainak szlessgt s tmegt is prblja fejleszteni, ezrt igyekeznik kell leglbb kt, a szles htizmot fejleszt gyakorlatot (gy feszt mozdulatot s egy evez mozdulatot) csinlni minden egyes ht-edzs sorn.
A comb
A comb edzsnek alapvet gyakorlata a guggols. Igazn nagy combok nem fejleszthetk guggols nlkl. Ha valaki nvelni akarja a combjait, annak edzseit a rendes guggols kr kell felptenie. Az sszes tbbi gyakorlat kiegszt jelleg, brmilyen fontos is. Mindegyiknek megvan a maga haszna, de a guggols nlkl igazi mretek nem rhetk el. A guggols utn (kezdk kivtelvel) clszer legalbb mg egy gyakorlatot vgezni az ells combizmok edzsre. A combfeszts nagyon j izolcis gyakorlat a ngyfej combfeszt izom defincijnak elrsre, de masszv nagy combok a guggols mellett esetleg csak a lbtolssal fejleszthetk. A combfesztst nem szabad akkor hasznlni, amikor az ember a guggol erejt prblja nvelni, mert cskkenti a guggolssal emelni brt slyt. Nem szabad megfeledkezni a ktfej combizomrl, a comb-bicepszrl sem. Ezt az izmot minden lb-edzs alkalmval meg kell dolgoztatni. A lbhajlts szgt vltoztatva a comb-bicepsz klnbz rszeire irnythat a hats, s ennek megfelelen maximalizlhat azon terletek fejldse. A lbtol gppel valban nagy slyok hasznlhatk, s a gppel elg jl s viszonylag knyelmesen megdolgozhat a comb, tbbfle szgbl is (a lb elhelyezse igen sokflekppen vltoztathat). Ennek ellenre a comb mretnek nvelsre a leghatsosabb gyakorlat egyenlre mg a (szablyosan vgrehajtott) guggols.
A vdli
A lbszron szmos kisebb izom helyezkedik el, testptk szmra azonban ltalnossgban csak azzal a hrom nagyobb izommal kell foglalkozniuk, amelyek a lbfej lefesztsekor illetve htrahajlsakor sszehzdnak. Az els ezek kzl az a hossz izom, amely a spcsont mentn hzdik, s melynek latin neve Tibialis anticus, amely akkor hzdik ssze, ha a lbujjunkat a trdnk fel kzeltjk. A mindennapi gyakorlatban kevs testpt (kztk pl. Tth Zoltn "Toz") vgez kzvetlen edzst erre az izomcsoportra, mivel a normlis vdliedzssel is kellen fejldik.
A lbszr hts rszn tallhat egy hossz, szles izom, amely a trdhajlattl egszen a sarokid hzdik, ez az n. gastrocnemius. Ez az izom trdben nyjtott lb mellett a lbfejet feszti, illetve behajltja az egsz lbat (pl. a lbhajltsnl, mely gyakorlat a lbbicepsz mellett a gastrocnemius izmot is megterheli).
A gastrocnemius alatt tallhat egy rvidebb s tmzsibb izom, melynek neve soleus (talpemel izom), amely spcsontunk fels rszt kapcsolja ssze a sarkunkkal. Ez az izom csak akkor hzdik ssze teljesen, amikor a gastrocnemius nem mkdik, vagyis abban az esetben, amikor lbunk 90 fokban trdben behajlik. Ez az oka annak, hogy a sarokemel izmot csak az l vdlizs ersti megfelelen.
Bicepsz
A megfesztett kar mrete a grg idel szerint megegyezik a nyak s a vdli mretvel. Azt hiszem ettl az ideltl a mai testptk mr messzire jutottak. Ma az a "men", ha a testpt karja minl nagyobb. E szzad derkig a legtbb testpt el is rte ezt az idelt, pl. Steve Reeves vdlija, nyaka s felkarja egyarnt 45 centimteres volt. A kar edzshez nem elg 3-3 bicepsz s tricepsz sorozat valamelyik gyakorlatbl. Hatalmas kart csak legalbb 15-20 sorozattal, klnbz gyakorlatok bevetsvel lehet kifejleszteni.
A felkar ells rszn kt izomcsoport helyezkedik el, s ezek mindegyike sszehzdik a kar behajltsakor. Az izmok kzl a kisebbiket brachialisnak nevezzk, s akkor vlik lthatv, amikor htulrl nzzk meg a felkart: a bicepsz s a tricepsz kztt helyezkedik el. A brachialis izom a knyk fltt a felkarcsont csak kb. kzepig tart. Akkor hzdik ssze a legjobban, amikor a tenyernk lefel nz, s gy hajltjuk be a karunkat. (Meglehetsen nagy terhelst kap azonban a ht edzse sorn is, pl. a hzdzkods, az evezs s a lehzs sorn).
A bicepsz jval nagyobb izom mint a brachialis, s elsdleges szerepe a kar hajltsa. A vllizlet kzelben ered, s az alkarcsontokon tapad, funkcija pedig az, hogy a kart teljesen behajltsa. A bicepsz msodik funkcija, amit kevs testpt ismer fel, a kz szupinlsa, magyarn beforgatsa. Ha leeresztk testnk mellet a karunkat, majd behajltjuk gy, hogy az alkarunk prhuzamos legyen a talajjal a tenyernk nzhet lefel, ezt a helyzetet nevezzk pronlt tartsnak, az ebbe a helyzetbe forgatst pedig pronlsnak. Ha most (csak) a tenyernket felfel fordtjuk, ezt a mozdulatot nevezzk szupinlsnak, azaz a tenyr befel forgatsnak. Ebben a mozdulatban jtszik a bicepsz mg kulcsszerepet.
Ha ebbe belegondolunk, akkor nyilvnvalv vlik, hogy a franciarudas bicepszezs nem hasznlja ki a kzfej szupinl mozgst, szemben az egyenes rudas karhajltssal, ahol a bicepsz szupinl mozgst is hasznostjuk. Hasonl mdon a legsszetettebb bicepsz gyakorlat egykezes slyzval vgezhet, mert ilyenkor maximlisan kihasznlhat a szupinl mozgs.
Tricepsz
A tricepsz hromfej izomcsoport, amely a vllon ered s a felkarcsonton tapad a knyk fltt. A tricepsz izomcsoport elsdleges funkcija a kar (ki)nyjtsa teljes vagy rszlegesen (be)hajltott llapotbl. A tricepsz msodlagos funkcija a felkarcsont elre s lefel trtn mozgatsa flkrv mentn, a flfel nyjtott helyzetbl a trzsnk mell. Ezt a msodlagos funkcit csak az thzsos gyakorlatok hasznljk ki.
Az alkar
Nem minden testpt edzi az alkarjt! Sokaknak nincs is erre szksge, mivel a tbbi gyakorlat sorn a slyz szortsa mr kellen megterheli az alkart. Azonban azok, akik nem rendelkeznek olyan genetikai adottsgokkal, melyek lehetv teszik szmukra az alkaredzs mellzst, elengedhetetlen az alkar tervszer s terhelses edzse. Nhny szerencssnek mondhat testpt beszmolt arrl, hogy mikzben egy sorozat vghez kzelednek, klnsen ha nagy ismtlsszmmal vagy nagy terhelssel dolgoznak, az alkarjuk "bedurran", s hamarabb kimerl mint az edzeni kvnt izom. Ez elssorban az olyan gyakorlatoknl fordul el, mint a hzdzkods, a karhajlts vagy akr az ll evezs, oka pedig elssorban az adott egyn izomeredsi s tapadsi pontjainak a kedvez elrendezse. Mivel az alkarjaink szinte lland hasznlatban vannak, s gy kifejldtt ellenllkpessgk a mrskelt erfesztsekkel szemben, kemny, nagy ismtlsszm gyakorlatokat kell hasznlni edzskre (20-30 ismtls). Az ismtlsszmnl is fontosabb azonban a piramiselv slyeloszts betartsa.
A Hasizom
A hasizom szmos izombl pl fel, melyek olyan mdon helyezkednek el, hogy lehetv tegyk a trzs elfordulst a csphz kpest, a trzs cspbl val elrehajlst, az oldalra dlst illetve e hrom mozgstpus kombincijt.
Az izomcsoport legszembetlbb s legismertebb izma a rectus abdominis (egyenes hasizom), amely nagy, lapos izomfal, amely szinte a has teljes ells rszt befedi, s a bordk alja illetve a medence kztt helyezkedik el. Ez az izom hzdik ssze valahnyszor cspbl behajltjuk testnket vagy, ha felemeljk lbunkat. Akkor is sszehzdik, ha a vllunkat a cspnk fel hzzuk (annak ellenre, hogy ilyenkor gerincnk egyenes marad, mint pl. a hasprs gyakorlat sorn).
Egyes testptk szerint a fellsek inkbb a has(izom) fels rszt, mg a lbemelsek az als rszt dolgozzk meg jobban. Az igazsg az, hogy minden fells s lbemels a teljes rectus abdominis sszehzdst okozza, csak kifejezett izomra-koncentrls krdse lehet, ha valaki kpes az egyes rszeket izollni.
Cspnk kt oldaln egy sszetett izomcspoport helyezkedik le, melynek neve external obliques, ez hzdik ssze a trzs elfordtsakor illetve oldalra dntsekor
|